Hava Durumu Tahmini Nasıl Yapılır?

Hava durumu ölçümleri, umumiyetle meteoroloji istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar yolı ve yanü, gönen nispetı, gaz yuvarı basıncı, yağış ölçüı ve türü gibi çeşitli hava koşullarını ölçmek muhtevain kullanılır.

Hava durumu ölçümleri umumiyetle manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle dokumalır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, umumiyetle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre alev, gönen ve rüzgar yolı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belli başlı aralıklarla hava koşullarını ölçefrat. Bu ölçümler elan azca maliyetli ve elan çabukdır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlayarak, hava tahminleri ve abuhava bileğustalıkikliği çkırmızıışmaları gibi birmebzul alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, tabii facia uyarıları ve öteki meteorolojik bilgilerin sağlanmasına yardımcı olur.

Meteoroloji, hava ve abuhava vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini gibi mevzularla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu alanda hareket gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birmebzul ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal müdafaa bakanlıkları yahut çevre bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve öteki kaynaklara muvasala sağlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve öteki meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler kuruluşu aracılığıyla tanılamanmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü geçirmek, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını uydurmak ve abuhava bileğustalıkikliği ile ilgili araştırmaları isteklendirme geçirmek gibi görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir