chillersistemleri.com: Chiller Montajı

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak değişik bir kaynağa aktarma eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan gaz yağıın kondanserde soğutulması ile çkızılışır. Henüz sonra genleşme vanasından geçen gaz yağıın tabncı çevresı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak maksut likitnın üzerinden ısıyı kızılır kızılçtemiz basınçta gaz yağı olarak kompresöre gelir, baştan sışitatırılır. Çkızılışma sistemi bu şekilde devam eder.

Chiller sistemi;

Ab soğutmalı chiller
Ortam soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi nite çkızılışır sorusuna cevap döndürmek için soğutma gruplarını ayrı ayrı gözlemek gerekir.

Ortam Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine bakarak gruplandırılır. En mefret fark ise ısı deposunın ne başüstüneğudur. şayet ısı havaya tehirliyorsa atmosfer kaynaklı soğutma grubu, suya tehirliyorsa akarsu kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Ortam soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu gaz yağıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin atmosfer soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çkızılışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve koca sıcaklıkta gaz yağı halindeki soğutucu temizışhun kondansere gönderilir. Fanlar lütufı ile batarya yüzeyinde atmosfer temizışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Tül üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Ab Soğutmalı Chiller
Ab soğutmalı chiller soğutma sistemleri, atmosfer soğutmalı chiller çkızılışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki hamam gaz yağıı akarsu ile soğutur. Tülın soğutulması için atmosfer soğutmalı bataryalar yerine akarsu kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değmedarımaişettiriciler kullanılır.

Chiller nite çkızılışır diyenler için akarsu soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında akarsu kaynağı ihtiyacının bulunduğunu delalet etmek gerekir. Ab kaynakları; akarsu, su, soğutma kulesi veya standart akarsu hattı kabil. Ab soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek sahaın kısıtlanmışlığı, enerji maliyetlerinin önemli amma akarsu maliyetlerinin ceninisakıt başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Ab soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çkızılışabilme özelliğine mevla başüstüneğu için soğutma maksut bölgeye en yakın şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ideal çözüm sağlamlamaktadır. Su üstü araçlarının iklimlendirilmesi için de akarsu soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nite çkızılışır diyenler için son olarak akarsu soğutmalı chiller sistemlerinin aygıt hacmini minimize etmiş olduğu için benzeşim kapasitedeki chiller cihazına nazaran %65 daha küçük hacim sağladığını delalet etmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çkızılışma başarımındaki yükselme sebebi ile daha ceninisakıt canlılık tüketimi yapar ve koca başarım sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri ilkin yürütmek üzere, gıda ve ilaç işleyim, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, dargın atmosfer depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her kullanım sahaına yaraşıklı chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi nite çkızılışır sorularınıza cevap aldıysanız üretim merkeziniz ve medarımaişetletmeniz için size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden hamil alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir