Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde mevcut kent, hoppadak arkası sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sulplmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koca bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en aldatıcı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste beyit sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişik duyanlar için tam bir gezim cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete beyit sahipliği yapan bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden aldatıcı 13 yeri sizin için listeledik. Eğer siz bile yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk planınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk bucak Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede bucak yer surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin dahi çok şatır evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten afiyet alanlar için adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve reviş kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda bucak yer katıksız doğal gaz deposundan binlerce senedir çıdem alevler külüstür Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan esaslı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi tabaka dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 tabaka şeşndan alevler saçcevher devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi tabaka dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak için Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde bucak kızılır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında bucak kızılır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müzelik zamanlarda ağız ağıza ülke imalı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğdavranıştirilmiştir. Müzelik zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının bucak aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız yüzında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli bucak kızılır. Bu demirin davranışlevi ise idam cezası edilen kişsonra zaman boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında bucak kızılıyor. Ayak tabanı Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi bünyenın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilgili olmayan nazar boncuğu iz olmasının üstı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir bünyelarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir eksiksiz halinde vikaye şeşna alınmıştır.

Alanya transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir